ساختار حشره بید:

بیدها از راسته لپیدوپترا و از خانواده پروانه سانان می باشند، حشره بید پروانه کوچکی است معمولا به رنگ زرد مایل به خاکستری که طول بدن آن معمولاً 10 میلی‌متر می باشد.

پروانه‌های ماده در طول 2تا 3 هفته از عمر خود در حدود صد تخم در محل تاخوردگی‌های فرش یا سایر منسوجات پشمی می‌گذارند.

تخم‌های این پروانه در یکی از مراحل عمر خود به ‌صورت لارو  درمی‌آیند.

اگر خسارات حاصل از بید روی پشم باشد و متوجه شویم خسارات توسط بید بالغ صورت نگرفته، بلکه توسط نوزاد اوست، یعنی همان لارو که برای رشد خود از پروتئین موجود در پشم تغذیه نموده و با تنیدن تار بر روی پشم و در داخل الیاف به آن صدمه می‌زنند و پس از تبدیل شدن به بید، دوباره تخم‌گذاری می‌کنند و به این ترتیب، تعداد لاروبیدها  افزایش می‌یابند.

یک حشره  بید قادر است  در حدود 40  کیلوگرم  پشم را نابود کند و در نتیجه میزان تخریب فرش نیز زیاد می‌شود.

بیدها به دو گونه تقسیم می شوند:

1- بید لباس و بید فرش (Clothes Moths)

2- بید مواد غذایی (Pantry Moths)

√ بید لباس و بید فرش

بیدهای لباس توانایی بالایی در از بین بردن الیاف و منسوجات به خصوص لباس های پشمی دارند که هرچه کیفیت لباس و فرش شما بهتر باشد بیشتر مورد تهاجم بید ها قرار می گیرند.

این حشرات به منازل الیاف بیشترین خسارات را وارد می کنند آن ها از الیاف طبیعی مانند ابریشم، مو، نمد، خز و … تغذیه بیشتری دارند و طول پروانه بالغ آن ها حدود 2/5 تا 5 سانتی متر است و به رنگ روشن و زرد مایل به خاکی هستند.

بیدها عموما از روشنایی بیزارند و دوست دارند در مناطق تاریک، مرطوب و گرم زندگی کنند و به همین جهت در محل های تاریک زیر کمد، تخت، داخل کمد های دیواری، زیر شیروانی ها، زیرزمین و وسایلی چون پیانو، گاز، تابلوفرش و سایر قسمت های تاریک در درزها و شکاف منافذ قابل مشاهده می باشند.

چرخه زندگی بیدها با توجه به نوع گونه و شرایط محیطی از جمله دما، نور و رطوبت متفاوت است. بیدهای لباس در صورتی که محیط گرم، تاریک و حدود 75% رطوبت داشته باشد ایده ال ترین شرایط برای رشد آن ها فراهم می شود از طرفی دسترسی منابع غذایی کمک می کند تا در روند افزایش جمعیت آن ها نقش بسزایی داشته باشد. در مورد طول عمر بیدهای لباس و فرش به طور معمول عمرشان بین 65 تا 90 روز است برخی از گونه های بیدها عمرشان حدود 30 روز می باشد و تعدادی فقط پروسه مرحلۀ نابالغ حشره حدود 3 ماه زمان می برد.

√بید موادغذایی

لارو بیدهای موادغذایی عاشق آشپزخانه ها هستند چون در کمین حبوبات، برنج و کلا دسته بندی غلات را دوست دارند، بیدهای مواغذایی به صورت کرم هایی کوچک در مواد خوراکی یافت می شوند. اگر کوچکترین حشره یا بید(کرم های کوچک) را در قسمتی از یکی از خوراکی ها یافتید و آن را از بین بردید یقین داشته باشید که در تمامی خوراکی های نزدیک به آن نفوذ کردند.

√روش های مقابله با لاروبید

• سمپاشی بید یکی از راه های قطعی مبارزه با بید می باشد

• استفاده از توری های مناسب برای پنجره ها

• مناسب نگه داشتن دما و رفع رطوبت محیط

• در صورت داشتن فضای سبز در اطراف مکان مورد نظر بهسازی بهداشت گیاهان

• چک کردن منظم زیر مبلمان، فرش و تمامی کمدهای موجود در مکان مورد نظر

سمپاشی بید با مواد موثره و باکیفیت را به مهندسین کیمیای سبز شرق بسپارید

جهت مشاوره سمپاشی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

شماره مستقیم کارشناس سمپاشی

09128844997