یکی از دغدغه های بزرگ در امر نظافت منزل و محل کار به ویژه رستوران ها مقابله با سوسک ها و جلوگیری از شیوع این گونه از بندپایان است.

انواع سوسک های ریز، سوسک آلمانی، سوسک امریکایی و سوسک فاضلابی در اکثر ساختمان ها دیده می شوند، حتی بناهای نوساز هم از شر این مزاحمین چندش آور در امان نیستند.

بهترین راه برای رهایی از این موجودات، استفاده از خدمات سمپاشی کیمیای سبز شرق می باشد، شما بعد از سمپاشی سوسک دیگر اثری از آن ها در محل نخواهید دید.

سوسری ها که هستند

دسته بندی سوسک ها را سوسری می نامند، سوسريها نمونه اي از موفق ترين و قديمي ترين زندگي حشره اي هستند و از دسته بندپایان که از زمان هاي دور بر روي کره زمين زندگي مي کرده اند.

آنها در کليه اماکن انساني از جمله منازل، رستوران ها، هتل ها، بيمارستان ها، کشتي ها و انبارهاي مواد غذايي ديده مي شوند.

معمولا”اين حشرات در نقاط گرم و مرطوب فعاليت بيشتري از خود نشان مي دهند. سوسريها همه چيزخوار هستند و اکثرا” فعاليت شبانه ( Nocturnal ) داشته ولي در جاهايي که بهداشت کمتر رعايت مي شود و جمعيت بيشتري از آنها زندگي مي کنند، در روز نيز ديده مي شوند.

سوسري ها داراي انواع مختلفي هستند که از بين آنها مي توان سوسري آلماني و سوسري آمريکايي را که داراي اهميت بهداشتي بيشتري هستند، نام برد.

اهميت پزشكی سوسک ها

سوسک ها به دليل همه چيزخواري و نيز تغذيه از مدفوع و غذای سالم انسان ها، قدرت پراکنش انواع ميکروبهاي بيماريزا را دارند.

اين رفتار آنها را قادر به انتقال مكانيكي عوامل بيماريزا از يكمحل به محل ديگر مي‌سازد.

تحقيقات انجام شده در نقاط مختلف دنيا نشان مي‌دهد كه سوسري‌ها قادر به انتقال ويروس ها، باکتريها، پروتوزوئرها و برخي از قارچهاي بيماريزا مي باشند. بعلاوه سوسريها قادر به حمل تخم کرمهاي انگل و نيز تشديد بيماريهاي آلرژيک، خارش و التهاب پوست مي باشند.

سوسريها از جمله آفات مهمي هستند که سبب پخش آلودگي و از بين بردن مواد غذايي مي شوند.

آنها معمولا” بخشهايي از غذاي خورده شده خود را برمي گردانند و همچنين ترشحات تهوع انگيزي از راه دهان يا غدد روي بدنشان به بيرون تراوش مي کند که سبب ايجاد بوي خاص سوسري مي شود و براي مدتهاي طولاني روي مواد غذايي يا محيط باقي مي ماند.

انتشار جغرافيايی سوسريها (سوسک ها)

در ميان سوسريها، سوسري آلماني داراي وسيعترين پراکندگي در سطح دنيا است. سوسري آمريکايي بومي نواحي گرمسيري آفريقا است، تقريبا” انتشار جهاني دارد و دامنه پراکندگي آن در نواحي گرمسيري، نيمه گرمسيري و معتدله گسترش يافته است.

1- سوسری آلمانی (سوسک ریز )

توصيف عمومی: افراد بالغ سوسري آْلماني 15-10 ميلي متر طول دارند. افراد نر به رنگ قهوه اي مايل به زرد روشن و ماده ها کمي تيره ترند و دو نوار طولي سياه بر روي سطح بدن آنها کشيده شده است. پوره ها به رنگ قهوه اي مايل به سياه، تقريبا”بدون بال و يک نوار قهوه اي روشن در ميانه پشت آنها کشيده شده است.

بيولوژی سوسک ریز:اين نوع سوسري، داراي سيکل زندگي کوتاه و قدرت تخمگذاري بالا است. جفتگيري 10-7 روز بعد از پوست اندازي نهايي صورت مي گيرد. ماده ها کپسول تخم را 4-2 هفته در انتهاي شکم حمل مي کنند و 6-4 کپسول در طول زندگي توليد مي کنند (200 روز) تخمها در طول 30-28 روز باز مي شوند. نمف ها بين 125-40 روز رشد و نمو مي کنند.

سمپاشی سوسک آشپزخانه(سوسری آلمانی)

سوسک آشپزخانه یا سوسری آلمانی با انتشار جهانی از شایع ترین سوسری های داخل اماکن بخصوص در مجتمع های ساختمانی می باشد.

سوسک آلمانی بیشتر در محل های تهیه غذا، غذاخوری ها و حمام ها که درجه حرارت مناسب (۳۵ تا ۳۹ درجه)، رطوبت کافی و قابلیت دسترسی به آب و غذا به آسانی وجود دارد، پیدا می شوند و در آلودگی های شدید به قسمت های دیگر ساختمان انتشار می یابند.

سوسک آلمانی دارای قدرت تکثیر زیاد می باشد. سوسری بالغ به رنگ قهوه ای – زرد بوده و دو نوار سیاه روی پیش سینه حشره وجود دارد. طول بدن این گونه ۱۵-۱۰ میلی متر است. یک سوسری ماده بیش از ۳۰۰۰ نسل در سال دارد. اما تعداد زیادی از آن ها در اثر عوامل مختلف از بین می روند.

کپسول تخم (ااتکا) ۹-۷ میلی متر طول دارد و به رنگ قهوه ای روشن و بطور متوسط دارای ۴۰ تخم است. سوسری ماده در طول عمر خود ۸-۴ کپسول تخم می گذارد. طول دوره جنینی در شرایط معمولی حدود ۲۰-۳۰ روز بوده و بسته به درجه حرارت و رطوبت محیط تغییر می کند. نمف ها به رنگ قهوه ای تیره و دارای یک نوار قهوه ای روشن می باشند که تا پشت آن ها کشیده شده است.

طول دوره نمفی در شرایط معمولی حدود ۱۲۰-۴۰ روز است که در این دوره ۷ بار پوست اندازی انجام می شود.

طول عمر حشره بالغ ممکن است از ۴ تا ۱۲ ماه طول بکشد. سوسک آلمانی محل های گرم و تاریک و فضاهای باریکی را که دو طرف بدنشان با سطوح آن ها در تماس باشند، به عنوان مخفی گاه خود انتخاب می کند.

سوسری بالغ می توانند در شکاف هایی با پهنای ۸/۰ تا ۶/۱ میلی متر یافت می شوند. نمف ها حتی در شکاف های باریکتر هم پیدا می شوند. آن ها بعد از تاریکی هوا بخصوص قبل از سپیده صبح بیشترین فعالیت را دارند. روزها در درز و شکاف دیوارها، چهارچوب های درها و پنجره ها، مبلمان ها، تلویزیون، رادیو و دیگر وسایل الکتریکی، پنهان می شوند.

سمپاشی سوسک ریز

سوسري آلماني بسيار قوي ،مقام تر نسبت به سوسري آمريكايي يا همان سوسك فاضلابي مي باشد،حتما سه نوبت  منظم سمپاشي جهت مبارزه كامل با سوسري الماني نيازمند است.

2- سوسری آمريکايی (سوسک درشت)

توصيف عمومي: سوسک های بالغ 50-35 ميلي متر طول دارند، به رنگ قهوه اي مايل به قرمز تا قهوه اي تيره هستند و پيش گرده آنها قهوه اي و در حاشيه زردرنگ است. بالها در هر دو جنس نر و ماده کاملا رشد يافته هستند.

آن ها 2 سال يا بيشتر در شرايط آزمايشگاه ممکن است زنده بمانند. افراد بالغ 7 روز بعد از آخرين پوست اندازي جفتگيري مي کنند و معمولا در طي مدت 8 روز يک کپسول تخم توليد مي کنند که به مدت 24 ساعت با خود حمل نموده و سپس در يک محل امن قرار مي دهند. هر ماده حدود 20 کپسول تخم توليد مي کند. در هر کپسول تخم حدود 16-14 عدد تخم وجود دارد و 12-6 هفته بعد از گذاشتن کپسول تخم پوره ها ظاهر مي شوند و نمف ها 13-9 بار پوست اندازي مي کنند.

سمپاشی سوسک درشت(سوسک آمریکایی)

سوسک آمریکایی بالغ حشره ای بزرگ به طول ۵۰-۳۵ میلی متر و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز تا قهوه ای تیره است. بال ها در هر دو جنس کاملاً رشد کرده است. اندازه کپسول تخم (ااتکا ootheca) 10-8 میلی متر به رنگ قهوه ای مایل به سیاه و حاوی ۱۶ تخم است. کپسول تخم ۲۴ ساعت پس از تشکیل توسط حشره ماده در پناهگاه مناسب قرار داده می شود. هر سوسک آمریکایی ماده قادر است هفته ای یک کپسول و در طول عمر ۹۰-۱۵ کپسول تخم تولید کند.

طول دوره جنینی سوسک آمریکایی ۴۵-۳۵ روز بوده و در شرایط نامناسب ممکن است تا ۱۰۰ روز نیز طول بکشد. نمف ها ۷ تا ۱۳ بار پوست اندازی می کنند. در اولین مراحل، پوست اندازی با فواصل منظم صورت می گیرد ولی بعداً ممکن است نامنظم گردد. دوره نمفی ممکن است بین ۵ تا ۱۵ ماه متغیر باشد که شرایط محیطی نقش مهمی در طول این دوره دارد. این گونه از سوسری ها در نواحی گرمسیر معمولاً در تمام طول سال وجود دارند.

سوسک آمریکایی در محیط های شهری به تعداد زیاد در زیستگاه های گرم و مرطوب از قبیل سیستم های دفع فاضلاب شهری مشاهده می شود. آن ها معمولاً در اتاق های بخار یا دیگر پناهگاه ها در پشت آبگرمکن، زهکش های زمین، زیرزمین های گرم و مرطوب، کانال های موجود در ساختمان مانند دودکش و هواکش، زهکش ها، موتورخانه، آسانسورها و چاه های فاضلاب مشاهده می گردد

راههای ورود سوسری ها (سوسک ها):

ممکن است از طريق کارتن ها و اشياء آلوده و غيره به درون خانه راه يابند. وقتي به درون خانه راه يافتند معمولا” در درون آشپزخانه و حمام رشد و نمو مي نمايند. در طول روز در پشت قاب عکس، تصاوير و ساعت، در درزهاي اطراف کابينت ها، آبدار خانه، انبار، يخچال، ظرفشويي و غيره مخفي مي شوند.

جهت مشاوره سمپاشی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

شماره مستقیم کارشناس سمپاشی

09128844997