ساختار و رفتار موش ها

موش ها از دسته جوندگان به شمار می آیند، امروزه موش ها به یکی از بزرگترین آفت های  زندگی شهری مبدل شدند، یکی از صفات عمومی و مهم موش ها که در نحوه تغذیه و رفتار آنها تاثیر به سزایی دارد، رشد دایمی دندانهای پیشین آنها بوده که موجب افزایش طول دندانها می گردد ولی موش با جویدن مواد زاید و ساییدن آنها به یکدیگر دندانها را مرتباً ساییده و طول آنها را ثابت نگه می دارد و از طرف دیگر باعث تیز نگه داشتن دندان آ ن ها می شود.

بنابراین جویدن مواد سخت از ضروریات زندگی این حیوان است و اگر جوند ه ای قادر به جویدن نباشد، دندانهای آنها رشد زیادی خواهد کرد و در ایتصورت قدرت تغذیه را از دست داده و می میرند، مثلاً دندانهای یک موش هفته ای تقریبا 3میلی متر رشد می کند، این نکته باعث می شود موش ها دائماً در حال جویدن وسایل، مواد غذایی، آسفالت، سیم برق و …. باشند و به غیر از شیوع بیماری می توانند خساراتی را نیز به انسان ها متحمل کنند.

جوندگان (موش ها) اکثراً موجوداتی شب فعال با زندگی زیر زمینی هستند، آن ها از نظر رژیم غذایی با اینکه بیشتر گیاهخوار هستند ولی توانایی تغذیه از غذاهای مختلف را دارند، بدین شکل که از دانه، میوه و قسمتهای مختلف گیاهان، حشرات، بی مهرگان کوچک دیگر، لاشه حیوانات بزرگ و حتی تخم پرندگان میتوانند تغذیه کنند،  بیشتر جوندگان عادت به حفر لانه و سوراخ جهت مراقبت از خود را دارند.

مهم ترین دسته موش ها(موشهایی که در اماکن انسانی زندگی می کنند) شامل سه گونه هستند:

1- موش خانگی یا(Muse musculus)

2- موش بندری یا(Rattus norvegicus)

3- موش سیاه یا(Rattus rattus)

توجه داشته باشید که سالهاست از طرف وزارت بهداشت برای دفع آفات موش در محل های مسکونی استفاده از قرص برنج و سموم خطرناکی مانند سیانور و… ممنوع شده است.

نشانه های وجود موش در محیط

موش ها عمدتاً شب ها فعالیت دارند و کلا موش ها تاریکی را دوست دارند، موش به طور خیلی واضح آلودگی محیط را به شما نشان می دهد، یکی از نشانه های وجود موش در خانه استشمام بوی ناخوشایند در فضا می باشد.

موش ها تولید بویی در اطراف  قلمرو  خود می کنند که با داشتن کمی تجربه قادر به استشمام این بو خواهید بود که مانند بوی قارچ یا کپک می باشد، از نشانه های دیگر وجود موش ها در محیط مشاهده فضله(لکه های تیره مایل به سیاه و رنگی) که موش ها از خود باقی گذاشته و همچنین صدماتی که به بسته های مواد غذایی، کابل های برق و یا چوب وارد خواهند کرد، که از این طریقمیتوان از وجود آن ها باخبر شد.

متوسط تعداد فضله های تولید شده در هر 24 ساعت 50عدد بوده که وجود این فضله ها نشان دهندۀ قلمرو این جوندگان است.

از نشانه های دیگر آلودگی موش در محیط، تولید صداهایی شبیه به خش خش و یا صدای پا و… توسط موش به خصوص در شب، هنگام تردد و رفت و آمد آن ها می باشد.

صداهای دیگری شامل جویدن چوب، لوله ها، کابل ها و سیم ها و…  را نیز به راحتی در سکوت شب قادر به شنیدن آن هستید.

جهت مشاوره سمپاشی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

شماره مستقیم کارشناس سمپاشی

09128844997